Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

…z czego słynie malezyjska Świątynia Węży (na zdjęciu)?

…co się mieści między babą a ptakiem?

…który polski pisarz przymierzał się do krzyża?

…że Giffard podczas wojny współpracował ze statkami-pułapkami?

…jakie znaczenie przypisuje się rysunkom na piasku tworzonym w Vanuatu?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęPuchar Świata w Rugby 2023Wojna Izraela z HamasemWybory parlamentarne w Polsce

Zmarli: Piper LaurieStanisław RadwanLouise GlückTerry DischingerGerhard GrimmerIreneusz KaniaGérard FenouilLászló SólyomAgneta AnderssonMaruf al-BachitJanusz GrudzińskiMichał GłowińskiIon DruțăMichael Gambon

Rocznice

17 października: imieniny obchodzą m.in.: Andrzej, Ignacy i Seweryna
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Dolar Gobrechtaamerykańska srebrna moneta obiegowa, mająca wartość jednego dolara amerykańskiego, wybijana przez U.S. Mint w latach 1836–1839. Była to pierwsza srebrna moneta o nominale jednego dolara od 1804 roku, kiedy wstrzymano bicie monety o tym nominale. Moneta była wybijana według dwóch standardów menniczych srebrnego dolara. Do 1837 roku w srebrze próby 892 i wadze 26,95 g, a po 18 stycznia 1837 roku w srebrze próby 900 i o wadze 26,72 g. W 1839 roku zakończono wybijanie dolarów Gobrechta. Monety te miały stanowić próbę tego, czy ponowne wprowadzenie dolara do obiegu spotka się z akceptacją społeczeństwa. Według Roberta W. Juliana liczba wybijanych później srebrnych dolarów może potwierdzać sukces eksperymentu. Wszystkie dolary Gobrechta były wybijane w mennicy w Filadelfii stemplem lustrzanym. Uważa się, że użycie takiego stempla sprawiło, że nie spotyka się fałszerstw tej monety, ponieważ podrabiającym ciężko byłoby uzyskać efekt stempla lustrzanego. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Zamek Goleszśredniowieczny zamek znajdujący się w Krajowicach, w województwie podkarpackim, obecnie w postaci ruiny. Historia Golesza sięga XIII wieku oraz XIV wieku. Na początku miał formę grodu, zamek w tym miejscu wzniesiono prawdopodobnie po 1420 roku. Budowla na przestrzeni wieków pełniła głównie funkcję siedziby starosty, który w imieniu opactwa benedyktynów w Tyńcu zarządzał ich dobrami w dorzeczu Wisłoki oraz Białej. Została zniszczona prawdopodobnie podczas najazdu wojsk siedmiogrodzkich księcia Jerzego II Rakoczego w 1657 roku. Z zamkiem Golesz wiąże się kilka legend. Jedna z nich opowiada o skarbach ukrytych w podziemiach, inna mówi o duchu rycerza Bogorii, dawnego właściciela zamku, który wędruje po ruinach. Kolejna opowiada o karczmie, w której gościem miał być król Jan II Kazimierz Waza. Czytaj więcej…